GAVEFABRIKKEN AS
I drift
Engroshandel med gaveartikler.
Drive engroshandel med gaveartikler.
Organisation
- VD
- Styrelseordförande
- KB
- År sedan grundandet
- 10 år
- sedan 22 nov. 2016
- Typ
- Limited company
- Momsregistrerad
- Ja
- Antal anställda
- 27
Ägarskap
- Antal aktier och aktieklasser
- 300
- 1 aktieklass
- Totalt antal aktieägare
- 1
- person
Ekonomi
- Total rörelseintäkt 2025
- 71 584 534
- NOK
- Årsresultat 2025
- 1 221 887
- NOK
- Totalt eget kapital 2025
- 9 122 181
- NOK
Senast uppdaterad: 13 apr. 2026
Ledning
Ledning / administration
| Namn | Roll | Aktier |
|---|---|---|
| Managing Director/CEO | - |
Styrelse
| Namn | Roll | Aktier |
|---|---|---|
KB | Chairman | - |
JO 1980 | Board Member | - |
Övriga
| Namn | Roll | Aktier |
|---|---|---|
| Auditor | - | |
| Accountant | - |
Senast uppdaterad: 14 feb. 2026
Ägarandel
Företagets aktieägare
| Namn | Aktieklass | Totalt antal aktier | Dela |
|---|---|---|---|
| Ordinarie aktier | 300 | 100 % |
Senast uppdaterad: 2 juni 2025
Ekonomi
i NOK
Sammanfattning
| År | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
Totala rörelseintäkter | 71 584 534 | 67 066 993 | 65 578 032 | 65 249 080 |
Årsresultat totalt | 1 221 887 | 1 832 677 | 1 820 150 | 4 338 149 |
Totala tillgångar | 46 581 460 | 12 322 015 | 14 371 445 | 15 854 082 |
Totala skulder | 37 459 279 | 4 421 720 | 8 303 827 | 11 606 615 |
Totalt eget kapital | 9 122 181 | 7 900 294 | 6 067 617 | 4 247 467 |
R&F
| År | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
Totala rörelseintäkter | 71 584 534 | 67 066 993 | 65 578 032 | 65 249 080 |
Totala rörelsekostnader | 69 095 672 | 64 196 220 | 64 287 914 | 59 567 674 |
Rörelseresultat | 2 488 861 | 2 870 773 | 1 290 117 | 5 681 405 |
Finansiella intäkter/kostnader | −817 158 | −411 904 | 1 019 598 | −51 582 |
Resultat före skatt | 1 671 704 | 2 458 869 | 2 309 715 | 5 629 824 |
Totalt skatt och extraordinära intäkter/kostnader | 449 817 | 626 192 | 489 565 | 1 291 675 |
Årsresultat totalt | 1 221 887 | 1 832 677 | 1 820 150 | 4 338 149 |
Balansöversikt
| År | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
Totala anläggningstillgångar | 2 037 767 | 2 167 774 | 1 942 228 | 889 300 |
Totala omsättningstillgångar | 44 543 693 | 10 154 241 | 12 429 217 | 14 964 782 |
Totala tillgångar | 46 581 460 | 12 322 015 | 14 371 445 | 15 854 082 |
Kortfristig skuld | 37 459 279 | 4 421 720 | 8 303 827 | 11 606 615 |
Långfristig skuld | 0 | 0 | 0 | 0 |
Totala skulder | 37 459 279 | 4 421 720 | 8 303 827 | 11 606 615 |
Tillskjutet kapital | 4 030 000 | 4 030 000 | 4 030 000 | 4 030 000 |
Balanserade vinstmedel | 5 092 181 | 3 870 294 | 2 037 617 | 217 467 |
Totalt eget kapital | 9 122 181 | 7 900 294 | 6 067 617 | 4 247 467 |
Totalt eget kapital och skulder | 46 581 460 | 12 322 015 | 14 371 445 | 15 854 082 |
Klassificering
21st företagsklassificering
BETA
Stort industriföretag
Kategori
Organisationstyp
Limited company
Klassificering av institutionell sektor
INNL
Inhemska sektorer
A_IKKE-FIN
Icke-finansiella bolag
2100
Private non-financial incorporated enterprises
Standard för branschklassificering
G
Huvudsakligt industriområde
Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles
46
Aktivitet
Wholesale trade, except of motor vehicles and motorcycles
46.9
Huvudsaklig industrigrupp
Non-specialised wholesale trade
46.90
Industrigrupp
Non-specialised wholesale trade
46.900
Industrigrupp
Non-specialised wholesale trade