FRANZEFOSS PUKK AS
Toiminnassa
Vi tar vare på fremtiden | Franzefoss | Franzefoss
Franzefoss leverer løsninger for avfall og gjenvinning, pukk og grus gjennom datterselskapene Franzefoss Gjenvinning AS og Franzefoss Pukk AS.
Salg av pukk og steinmaterialer, drift av pukkverk, gjenvinning av
tunge byggmaterialer og alt hva dermed står i forbindelse.
Overtagelse av virksomhet innen produksjon og salg av pukk mv. fra
eierselskapet Franzefoss Bruk AS.
Avainsanat
extractiondredgingindustrial sandconstruction sandgravelquarryingcrushingsandclayrefractory claykaolin
Organisaatio
- Toimitusjohtaja
- MK
- Hallituksen puheenjohtaja
- TH
- Vuosia perustamisesta
- 26 vuotta
- alkaen 4. heinä 2000
- Tyyppi
- Limited company
- ALV-rekisteröity
- Kyllä
- Työntekijöiden määrä
- 107
Omistajuus
- Osakkeiden määrä ja osakesarjat
- 3 000
- 1 osakesarja
- Osakkeenomistajien kokonaismäärä
- 1
- yritys
- Kuuluu konserniin
Talous
- Liiketoiminnan tuotot yhteensä 2025
- 471 831 012
- NOK
- Vuositulos 2025
- −2 008 607
- NOK
- Oma pääoma yhteensä 2025
- 155 761 006
- NOK
Viimeksi päivitetty: 12. touko 2026
Johto
Johto / hallinto
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
MK | Managing Director/CEO | - |
Hallitus
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
TH | Chairman | 8.64 % epäsuoraan |
RH 1954 | Board Member | - |
EH 1970 | Alternate Member | - |
AB | Board Member | - |
KM 1997 | Board Member | 1.37 % epäsuoraan |
MM | Board Member | - |
MH 1989 | Board Member | - |
AK | Alternate Member | - |
MJ | Alternate Member | - |
TF | Alternate Member | - |
Muut
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
| Auditor | - | |
| Accountant | - |
Top 10 yksityistä osakkeenomistajaa
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
TH | Chairman | 8.64 % epäsuoraan |
DM | - | 8.23 % epäsuoraan |
GM 1970 | - | 7.54 % epäsuoraan |
HS | - | 7.19 % epäsuoraan |
JN | - | 7.12 % epäsuoraan |
SM 1979 | - | 6.5 % epäsuoraan |
| - | 5.96 % epäsuoraan | |
JB | - | 5.68 % epäsuoraan |
BM 1950 | - | 3.49 % epäsuoraan |
HM | - | 1.51 % epäsuoraan |
Viimeksi päivitetty: 3. joulu 2024
Omistusosuus
Yrityksen osakkeenomistajat
| Nimi | Osakesarja | Osakkeiden kokonaismäärä | Jaa |
|---|---|---|---|
| Tavalliset osakkeet | 3 000 | 100 % |
Osakkeet omistaa FRANZEFOSS PUKK AS
| Nimi | Osakesarja | Osakkeiden kokonaismäärä | Jaa |
|---|---|---|---|
| Tavalliset osakkeet | 3 400 | 50 % |
Viimeksi päivitetty: 2. kesä 2025
Konsernirakenne
- Liiketoiminnan tuotot yhteensä 2024: NOK 104 131 000Liiketulos 2024: NOK −11 307 000Työntekijät: 49
Talous
NOK:ssa
Yhteenveto
| Vuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 471 831 012 | 449 262 000 | 407 716 704 | 403 724 000 |
Vuositulos yhteensä | −2 008 607 | −11 669 000 | −19 187 275 | −33 632 000 |
Vastaavat yhteensä | 435 311 010 | 437 498 000 | 467 381 950 | 486 262 000 |
Velat yhteensä | 279 550 004 | 286 728 000 | 312 680 844 | 339 776 000 |
Oma pääoma yhteensä | 155 761 006 | 150 770 000 | 154 701 106 | 146 486 000 |
T&T
| Vuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 471 831 012 | 449 262 000 | 407 716 704 | 403 724 000 |
Liiketoiminnan kulut yhteensä | 478 481 171 | 464 070 000 | 429 821 390 | 456 494 000 |
Liiketulos | −6 650 159 | −14 807 000 | −22 104 686 | −52 770 000 |
Rahoitustuotot/-kulut | 506 577 | −3 231 000 | −5 149 736 | 5 690 000 |
Tulos ennen veroja | 0 | −18 039 000 | −27 254 422 | −47 080 000 |
Verot ja satunnaiset tuotot/kulut yhteensä | 2 008 607 | −6 370 000 | −8 067 147 | −13 448 000 |
Vuositulos yhteensä | −2 008 607 | −11 669 000 | −19 187 275 | −33 632 000 |
Taseen yhteenveto
| Vuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
Pysyvät vastaavat yhteensä | 228 231 623 | 246 305 000 | 274 334 546 | 327 179 000 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 207 079 387 | 191 193 000 | 193 047 404 | 159 082 000 |
Vastaavat yhteensä | 435 311 010 | 437 498 000 | 467 381 950 | 486 262 000 |
Lyhytaikainen velka | 83 282 437 | 86 555 000 | 100 982 037 | 94 521 000 |
Pitkäaikainen velka | 0 | 200 173 000 | 211 698 807 | 415 255 000 |
Velat yhteensä | 279 550 004 | 286 728 000 | 312 680 844 | 339 776 000 |
Sijoitettu pääoma | 101 016 238 | 94 016 000 | 86 278 574 | 58 876 000 |
Kertyneet voittovarat | 54 744 768 | 56 753 000 | 68 422 532 | 87 610 000 |
Oma pääoma yhteensä | 155 761 006 | 150 770 000 | 154 701 106 | 146 486 000 |
Oma pääoma ja velat yhteensä | 435 311 010 | 437 498 000 | 467 381 950 | 486 262 000 |
Luokittelu
21st yritysluokittelu
BETA
Suuri teollisuusyritys
Kategoria
Organisaatiotyyppi
Limited company
Institutionaalisen sektorin luokittelu
INNL
Kotimaiset sektorit
A_IKKE-FIN
Ei-rahoituslaitokset
2100
Private non-financial incorporated enterprises
Toimialaluokitusstandardit
B
Pääasiallinen toimiala-alue
Mining and quarrying
08
Toiminta
Other mining and quarrying
08.1
Pääasiallinen toimialaryhmä
Quarrying of stone, sand and clay
08.12
Teollisuusryhmä
Operation of gravel and sand pits; mining of clays and kaolin
08.120
Teollisuusryhmä
Operation of gravel and sand pits; mining of clays and kaolin