STAVANGER SYMFONIORKESTER STIFTELSE
Toiminnassa
Stavanger Symfoniorkester - en nyskapende aktør for symfonisk musikk
Stavanger Symfoniorkester ble grunnlagt i 1938 og består av 85 musikere fra 23 ulike nasjoner. Orkesteret har gjort en rekke innspillinger og vært på turné i bl. a. Japan, USA, Tyskland og Russland.
Stavanger symfoniorkester skal formidle orkestermusikk på høyeste
kunstneriske nivå og skape konsertoppleveleser for et bredt publikum,
samt på annen måte bidra til forståelse av og interesse for musikk.
Organisaatio
- Toimitusjohtaja
- RC
- Hallituksen puheenjohtaja
- TN
Trond Nerdal1955
- Vuosia perustamisesta
- 31 vuotta
- alkaen 12. maalis 1995
- Tyyppi
- Foundation
- ALV-rekisteröity
- Ei
- Työntekijöiden määrä
- 112
Talous
- Liiketoiminnan tuotot yhteensä 2024
- 164 707 470
- NOK
- Vuositulos 2024
- 4 525 801
- NOK
- Oma pääoma yhteensä 2024
- 52 066 444
- NOK
Viimeksi päivitetty: 12. touko 2026
Johto
Johto / hallinto
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
RC | Managing Director/CEO | - |
Hallitus
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
TN 1955 | Chairman | - |
TF 1974 | Board Member | - |
| Alternate Member | - | |
SS 1960 | Board Member | - |
AK | Board Member | - |
EB 1990 | Board Member | - |
| Board Member | - | |
| Board Member | - | |
EC | Board Member | - |
ES | Board Member | - |
NM | Alternate Member | - |
JF | Alternate Member | - |
AF 1964 | Alternate Member | - |
HA | Alternate Member | - |
TL 1959 | Alternate Member | - |
Muut
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
| Auditor | - | |
| Accountant | - |
Viimeksi päivitetty: 27. tammi 2026
Omistusosuus
Osakkeet omistaa STAVANGER SYMFONIORKESTER STIFTELSE
| Nimi | Osakesarja | Osakkeiden kokonaismäärä | Jaa |
|---|---|---|---|
| Tavalliset osakkeet | 270 | 6.45 % |
Viimeksi päivitetty: 2. kesä 2025
Talous
NOK:ssa
Yhteenveto
| Vuosi | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 164 707 470 | 154 597 682 | 149 756 724 | 139 542 224 |
Vuositulos yhteensä | 4 525 801 | 3 468 339 | −5 161 159 | 1 102 796 |
Vastaavat yhteensä | 72 770 363 | 63 586 357 | 72 268 996 | 81 771 108 |
Velat yhteensä | 20 703 919 | 31 840 243 | 36 867 611 | 42 001 713 |
Oma pääoma yhteensä | 52 066 444 | 31 746 115 | 35 401 384 | 39 769 394 |
T&T
| Vuosi | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 164 707 470 | 154 597 682 | 149 756 724 | 139 542 224 |
Liiketoiminnan kulut yhteensä | 163 197 077 | 153 132 509 | 155 985 459 | 140 028 402 |
Liiketulos | 1 510 393 | 1 465 173 | −6 228 735 | −486 178 |
Rahoitustuotot/-kulut | 3 015 408 | 2 003 166 | 1 067 576 | 1 588 974 |
Tulos ennen veroja | 4 525 801 | 3 468 339 | −5 161 159 | 1 102 796 |
Verot ja satunnaiset tuotot/kulut yhteensä | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vuositulos yhteensä | 4 525 801 | 3 468 339 | −5 161 159 | 1 102 796 |
Taseen yhteenveto
| Vuosi | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
Pysyvät vastaavat yhteensä | 16 506 629 | 9 171 183 | 9 302 208 | 7 828 124 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 56 263 734 | 54 415 174 | 62 966 788 | 73 942 984 |
Vastaavat yhteensä | 72 770 363 | 63 586 357 | 72 268 996 | 81 771 108 |
Lyhytaikainen velka | 20 007 919 | 20 452 553 | 19 569 389 | 20 056 249 |
Pitkäaikainen velka | 696 000 | 11 387 690 | 17 298 222 | 21 945 464 |
Velat yhteensä | 20 703 919 | 31 840 243 | 36 867 611 | 42 001 713 |
Sijoitettu pääoma | 495 663 | 495 663 | 495 663 | 495 663 |
Kertyneet voittovarat | 51 570 781 | 31 250 452 | 34 905 721 | 39 273 731 |
Oma pääoma yhteensä | 52 066 444 | 31 746 115 | 35 401 384 | 39 769 394 |
Oma pääoma ja velat yhteensä | 72 770 363 | 63 586 358 | 72 268 995 | 81 771 107 |
Luokittelu
21st yritysluokittelu
BETA
Suuri teollisuusyritys
Organisaatiotyyppi
Foundation