GEIRANGER SKYSSLAG AS
Toiminnassa
Dalsnibba Geiranger
Europas høgste fjordutsikt frå bilveg – 1500 moh. Frisk fjelluft, utsikt over snødekte fjell, og Geirangerfjorden. Alt dette kan du få oppleve på Dalsnibba
Forestå drift og utbygging av turistanlegget Nibbevegen, herunder
forrtningsvirksomhet og hva dermed står i forbindelse.
Drive turist- og servicevirksomhet.
Samt å drive annen virksomhet i tilknytning til dette.
Forestå drift og utbygging av turistanlegget Nibbevegen, herunder
forrtningsvirksomhet og hva dermed står i forbindelse. Drive turist-
og servicevirksomhet. Samt å drive annen virksomhet i tilknytning til
dette.
Avainsanat
operationrailway stationsbus stationswinter storagecaravansroadside assistance
Organisaatio
- Toimitusjohtaja
- AK
- Hallituksen puheenjohtaja
- AG
Arild Gjørvad1967
- Vuosia perustamisesta
- 31 vuotta
- alkaen 19. helmi 1995
- Tyyppi
- Limited company
- ALV-rekisteröity
- Kyllä
- Työntekijöiden määrä
- 0
Omistajuus
- Osakkeiden määrä ja osakesarjat
- 1 207
- 1 osakesarja
- Osakkeenomistajien kokonaismäärä
- 89
- henkilöt
Talous
- Liiketoiminnan tuotot yhteensä 2025
- 32 853 820
- NOK
- Vuositulos 2025
- 12 046 839
- NOK
- Oma pääoma yhteensä 2025
- 62 315 302
- NOK
Viimeksi päivitetty: 5. touko 2026
Johto
Johto / hallinto
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
AK | Managing Director/CEO | - |
Hallitus
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
AG 1967 | Chairman | - |
MM 1987 | Board Member | - |
FM 1980 | Board Member | 1.82 % suoraan |
SM 1968 | Board Member | 16.16 % suoraan |
IM | Board Member | - |
EM 1964 | Alternate Member | - |
TA 1956 | Alternate Member | 2.15 % suoraan |
Muut
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
| Auditor | - | |
| Accountant | - |
Top 10 yksityistä osakkeenomistajaa
| Nimi | Rooli | Osakkeet |
|---|---|---|
SM 1968 | Board Member | 16.16 % suoraan |
AW 1966 | - | 4.81 % suoraan |
KØ | - | 4.39 % suoraan |
LM 1973 | - | 3.31 % suoraan |
SO | - | 2.82 % suoraan |
IB | - | 2.32 % suoraan |
IP | - | 2.15 % suoraan |
TA 1956 | Alternate Member | 2.15 % suoraan |
RW 1970 | - | 2.07 % suoraan |
TH | - | 2.07 % suoraan |
Viimeksi päivitetty: 10. helmi 2026
Omistusosuus
Yrityksen osakkeenomistajat
| Nimi | Osakesarja | Osakkeiden kokonaismäärä | Jaa |
|---|---|---|---|
SM 1968 | Tavalliset osakkeet | 195 | 16.16 % |
AW 1966 | Tavalliset osakkeet | 58 | 4.81 % |
KØ | Tavalliset osakkeet | 53 | 4.39 % |
LM 1973 | Tavalliset osakkeet | 40 | 3.31 % |
SO | Tavalliset osakkeet | 34 | 2.82 % |
IB | Tavalliset osakkeet | 28 | 2.32 % |
IP | Tavalliset osakkeet | 26 | 2.15 % |
TA 1956 | Tavalliset osakkeet | 26 | 2.15 % |
RW 1970 | Tavalliset osakkeet | 25 | 2.07 % |
TH | Tavalliset osakkeet | 25 | 2.07 % |
IG 1953 | Tavalliset osakkeet | 22 | 1.82 % |
FM 1980 | Tavalliset osakkeet | 22 | 1.82 % |
KM 1938 | Tavalliset osakkeet | 20 | 1.66 % |
RS 1934 | Tavalliset osakkeet | 20 | 1.66 % |
VU | Tavalliset osakkeet | 20 | 1.66 % |
IP | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
IL | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
KJ | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
AR | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
LJ | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
OD 1938 | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
OL | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
GH 1955 | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
SM 1959 | Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % |
| Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % | |
| Tavalliset osakkeet | 17 | 1.41 % | |
SL | Tavalliset osakkeet | 15 | 1.24 % |
GG 1955 | Tavalliset osakkeet | 14 | 1.16 % |
IG 1969 | Tavalliset osakkeet | 13 | 1.08 % |
| Tavalliset osakkeet | 13 | 1.08 % | |
MG | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
OA 1949 | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
OK | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
WO | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
BM 1960 | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
BW | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
IH 1965 | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
KK 1956 | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
OK 1938 | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
OM 1944 | Tavalliset osakkeet | 12 | 0.99 % |
MK | Tavalliset osakkeet | 9 | 0.75 % |
NA | Tavalliset osakkeet | 9 | 0.75 % |
SO | Tavalliset osakkeet | 9 | 0.75 % |
OK 1934 | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
KG 1963 | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
AA | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
PV 1971 | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
AK | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
NE | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
LI | Tavalliset osakkeet | 8 | 0.66 % |
IO | Tavalliset osakkeet | 7 | 0.58 % |
SH 1945 | Tavalliset osakkeet | 7 | 0.58 % |
BK | Tavalliset osakkeet | 7 | 0.58 % |
IM 1946 | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
EO 1949 | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
RN | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
OM | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
BE 1966 | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
LA 1947 | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
AT | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
AF 1940 | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
SO | Tavalliset osakkeet | 6 | 0.5 % |
KH | Tavalliset osakkeet | 5 | 0.41 % |
AH 1933 | Tavalliset osakkeet | 5 | 0.41 % |
BE | Tavalliset osakkeet | 5 | 0.41 % |
PH 1931 | Tavalliset osakkeet | 5 | 0.41 % |
TI | Tavalliset osakkeet | 5 | 0.41 % |
KO 1963 | Tavalliset osakkeet | 4 | 0.33 % |
PE | Tavalliset osakkeet | 4 | 0.33 % |
| Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % | |
AH | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
SH 1963 | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
KK 1958 | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
BG | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
MM 1967 | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
HF 1950 | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
EM 1964 | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
BH 1952 | Tavalliset osakkeet | 3 | 0.25 % |
HH 1979 | Tavalliset osakkeet | 2 | 0.17 % |
HL | Tavalliset osakkeet | 2 | 0.17 % |
GE | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
SU 1978 | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
EK | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
OP | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
AG 1967 | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
TA | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
JH | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
| Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % | |
KI | Tavalliset osakkeet | 1 | 0.08 % |
Osakkeet omistaa GEIRANGER SKYSSLAG AS
| Nimi | Osakesarja | Osakkeiden kokonaismäärä | Jaa |
|---|---|---|---|
| Tavalliset osakkeet | 626 | 16.29 % | |
| Tavalliset osakkeet | 20 | 7.87 % | |
| Tavalliset osakkeet | 3 280 | 6.41 % | |
| Tavalliset osakkeet | 75 000 | 5.5 % | |
| Tavalliset osakkeet | 15 | 1.88 % |
Viimeksi päivitetty: 2. kesä 2025
Talous
NOK:ssa
Yhteenveto
| Vuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 32 853 820 | 29 272 876 | 24 668 305 | 17 092 130 | 8 980 255 |
Vuositulos yhteensä | 12 046 839 | 9 995 984 | 7 963 588 | 2 545 665 | 1 205 258 |
Vastaavat yhteensä | 73 462 723 | 69 424 020 | 68 910 814 | 68 326 809 | 63 996 467 |
Velat yhteensä | 11 147 422 | 16 138 057 | 23 206 835 | 28 775 918 | 25 784 241 |
Oma pääoma yhteensä | 62 315 302 | 53 285 963 | 45 703 979 | 39 550 891 | 38 212 226 |
T&T
| Vuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 32 853 820 | 29 272 876 | 24 668 305 | 17 092 130 | 8 980 255 |
Liiketoiminnan kulut yhteensä | 17 784 060 | 16 198 579 | 14 116 893 | 13 043 020 | 7 020 907 |
Liiketulos | 15 069 761 | 13 074 296 | 10 551 413 | 4 049 111 | 1 959 348 |
Rahoitustuotot/-kulut | 284 318 | −310 951 | −489 446 | −803 702 | −414 151 |
Tulos ennen veroja | 15 354 079 | 12 763 345 | 10 061 967 | 3 245 408 | 1 545 197 |
Verot ja satunnaiset tuotot/kulut yhteensä | 3 307 240 | 2 767 361 | 2 098 379 | 699 743 | 339 939 |
Vuositulos yhteensä | 12 046 839 | 9 995 984 | 7 963 588 | 2 545 665 | 1 205 258 |
Taseen yhteenveto
| Vuosi | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
Pysyvät vastaavat yhteensä | 60 843 693 | 56 535 779 | 59 251 493 | 61 003 535 | 60 706 790 |
Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 12 619 030 | 12 888 241 | 9 659 321 | 7 323 274 | 3 289 677 |
Vastaavat yhteensä | 73 462 723 | 69 424 020 | 68 910 814 | 68 326 809 | 63 996 467 |
Lyhytaikainen velka | 7 346 836 | 5 922 271 | 4 736 220 | 4 123 005 | 1 014 033 |
Pitkäaikainen velka | 3 800 586 | 10 215 786 | 18 470 615 | 24 652 913 | 24 770 208 |
Velat yhteensä | 11 147 422 | 16 138 057 | 23 206 835 | 28 775 918 | 25 784 241 |
Sijoitettu pääoma | 5 685 500 | 5 685 500 | 5 685 500 | 5 685 500 | 5 685 500 |
Kertyneet voittovarat | 56 629 802 | 47 600 463 | 40 018 479 | 33 865 391 | 32 526 726 |
Oma pääoma yhteensä | 62 315 302 | 53 285 963 | 45 703 979 | 39 550 891 | 38 212 226 |
Oma pääoma ja velat yhteensä | 73 462 723 | 69 424 020 | 68 910 814 | 68 326 809 | 63 996 467 |
Luokittelu
21st yritysluokittelu
BETA
Pieni yritys
Organisaatiotyyppi
Limited company
Institutionaalisen sektorin luokittelu
INNL
Kotimaiset sektorit
A_IKKE-FIN
Ei-rahoituslaitokset
2100
Private non-financial incorporated enterprises
Toimialaluokitusstandardit
H
Pääasiallinen toimiala-alue
Transportation and storage
52
Toiminta
Warehousing and support activities for transportation
52.2
Pääasiallinen toimialaryhmä
Support activities for transportation
52.21
Teollisuusryhmä
Service activities incidental to land transportation
52.219
Teollisuusryhmä
Other services incidental to land transport