MANDAL CASTINGS HOLDING AS
I drift
Investering i aksjer, støperivirksomhet, anskaffelse og drift av
eiendommer, eiendomsutvikling, handel samt alt hva som dermed står i
forbindelse, herunder gjennom aksjetegning eller på annen måte delta i
andre selskaper eller foretak.
Støpervirksomhet, investering i aksjer, anskaffelse drift av
eiendommer.
Nøgleord
castingironiron castingsnodular graphiteadused castingspipescast iron fittings.
Organisation
- Adm. direktør
- EH
Ezekiel Hoy1964
- Bestyrelsesformand
- KR
Kjell Rune Olsen1956
- År siden stiftelse
- 22 år
- siden 21. jan. 2004
- Type
- Limited company
- Momsregistreret
- Ja
- Antal medarbejdere
- 0
Ejerskab
- Antal aktier og aktieklasser
- 21
- 1 aktieklasse
- Samlet antal aktionærer
- 20
- personer
- Tilhører en gruppe af
Økonomi
- Samlet driftsindtægt 2025
- 2.612.750
- NOK
- Årsresultat 2025
- 4.228.696
- NOK
- Samlet egenkapital 2025
- 9.277.410
- NOK
Sidst opdateret: 27. apr. 2026
Ledelse
Ledelse / administration
| Navn | Rolle | Aktier |
|---|---|---|
EH 1964 | Managing Director/CEO | - |
Bestyrelse
| Navn | Rolle | Aktier |
|---|---|---|
KR 1956 | Chairman | - |
TH 1967 | Board Member | 4.76 % direkte |
JK 1964 | Board Member | 4.76 % direkte |
ØR 1980 | Board Member | - |
ST 1971 | Board Member | 4.76 % direkte |
JR 1956 | Alternate Member | 9.52 % direkte |
RQ | Alternate Member | - |
Andre
| Navn | Rolle | Aktier |
|---|---|---|
| Auditor | - |
Top 10 private aktionærer
| Navn | Rolle | Aktier |
|---|---|---|
JR 1956 | Alternate Member | 9.52 % direkte |
TH 1967 | Board Member | 4.76 % direkte |
JK 1964 | Board Member | 4.76 % direkte |
ST 1971 | Board Member | 4.76 % direkte |
AO 1973 | - | 4.76 % direkte |
EM | - | 4.76 % direkte |
BR 1962 | - | 4.76 % direkte |
RS 1960 | - | 4.76 % direkte |
JS | - | 4.76 % direkte |
RA 1970 | - | 4.76 % direkte |
Sidst opdateret: 13. apr. 2023
Ejerandel
Virksomhedens aktionærer
| Navn | Aktieklasse | Samlet antal aktier | Del |
|---|---|---|---|
JR 1956 | Ordinære aktier | 2 | 9.52 % |
BR 1962 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
ES 1967 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
EM | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
EF | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
HO 1943 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
IK | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
JK 1964 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
JS | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
JH | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
RS 1944 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
RA 1970 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
RS 1960 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
SO | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
SM 1942 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
SF 1970 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
ST 1971 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
TH 1967 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
AO 1973 | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
TS | Ordinære aktier | 1 | 4.76 % |
Aktier ejet af MANDAL CASTINGS HOLDING AS
| Navn | Aktieklasse | Samlet antal aktier | Del |
|---|---|---|---|
| Ordinære aktier | 750 | 100 % |
Sidst opdateret: 2. jun. 2025
Koncernstruktur
- Samlet driftsindtægt 2025: NOK 2.612.750Driftsresultat 2025: NOK 1.922.950Medarbejdere: 0
Økonomi
i NOK
Resumé
| År | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
Samlede driftsindtægter | 2.612.750 | 2.577.000 | 2.460.000 | 2.460.000 | 2.459.800 |
Samlet årsresultat | 4.228.696 | 1.394.648 | 1.122.338 | 1.116.468 | 1.163.551 |
Samlede aktiver | 16.290.239 | 16.446.782 | 16.725.014 | 17.433.748 | 18.488.904 |
Samlet gæld | 7.012.828 | 7.198.068 | 7.190.948 | 6.817.021 | 8.988.645 |
Samlet egenkapital | 9.277.410 | 9.248.714 | 9.534.066 | 10.616.727 | 9.500.260 |
R&T
| År | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
Samlede driftsindtægter | 2.612.750 | 2.577.000 | 2.460.000 | 2.460.000 | 2.459.800 |
Samlede driftsomkostninger | 689.800 | 848.868 | 997.733 | 976.788 | 924.088 |
Driftsresultat | 1.922.950 | 1.728.132 | 1.462.267 | 1.483.212 | 1.535.712 |
Finansielle indtægter/omkostninger | 2.737.349 | 60.125 | -23.373 | -51.839 | -43.979 |
Resultat før skat | 4.660.299 | 1.788.257 | 1.438.894 | 1.431.373 | 1.491.732 |
Samlet skat og ekstraordinære indtægter/omkostninger | 431.603 | 393.609 | 316.556 | 314.905 | 328.181 |
Samlet årsresultat | 4.228.696 | 1.394.648 | 1.122.338 | 1.116.468 | 1.163.551 |
Balanceoversigt
| År | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
Samlede anlægsaktiver | 13.529.819 | 13.954.731 | 14.540.255 | 15.288.636 | 16.040.926 |
Samlede omsætningsaktiver | 2.760.420 | 2.492.051 | 2.184.759 | 2.145.112 | 2.447.978 |
Samlede aktiver | 16.290.239 | 16.446.782 | 16.725.014 | 17.433.748 | 18.488.904 |
Kortfristet gæld | 6.688.459 | 6.858.477 | 6.806.102 | 5.119.465 | 6.809.067 |
Langfristet gæld | 324.369 | 339.591 | 384.846 | 1.697.556 | 2.179.578 |
Samlet gæld | 7.012.828 | 7.198.068 | 7.190.948 | 6.817.021 | 8.988.645 |
Indskudt kapital | 57.750 | 57.750 | 57.750 | 61.875 | 28.875 |
Overført overskud | 9.219.660 | 9.190.964 | 9.476.316 | 10.554.852 | 9.471.385 |
Samlet egenkapital | 9.277.410 | 9.248.714 | 9.534.066 | 10.616.727 | 9.500.260 |
Samlet egenkapital og gæld | 16.290.238 | 16.446.782 | 16.725.014 | 17.433.748 | 18.488.904 |
Klassifikation
21st virksomhedsklassifikation
BETA
Lille virksomhed
Kategori
Organisationstype
Limited company
Klassifikation af institutionel sektor
INNL
Indenlandske sektorer
A_IKKE-FIN
Ikke-finansielle selskaber
2100
Private non-financial incorporated enterprises
Standard for brancheklassifikation
C
Primært industriområde
Manufacturing
24
Aktivitet
Manufacture of basic metals
24.5
Primær industrigruppe
Casting of metals
24.51
Industrigruppe
Casting of iron
24.510
Industrigruppe
Casting of iron